DAĆ ŚWIADECTWO. Echa spotkania „Uczniowie o Niezłomnych II. Prezentacja i promocja tomiku pokonkursowego” Zygmunt Marek Miszczak

Dać świadectwo wartościom, o których wcześniej zaświadczyli partyzanci Podziemia niepodległościowego – Żołnierze Niezłomni, to najważniejszy chyba wymiar i sens organizowanego od trzech lat wspólnie przez Fundację Wspierania Rozwoju Osobistego „STUDEO” i Zygmunta Marka Miszczaka Konkursu Poetyckiego dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego „NIEZŁOMNI W MOICH OCZACH”. 

Także przeprowadzone dnia 18 listopada 2024 r. w Pracowni „Miniatura” Dzielnicowego Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Czechów” w Lublinie spotkanie „Uczniowie o Niezłomnych II. Prezentacja i promocja tomiku pokonkursowego” swym przebiegiem, treścią wypowiedzi Gości Honorowych i klimatem odczytanych wierszy Laureatów Konkursu, wykazało, iż wartości Bóg – Honor – Ojczyzna bliskie są sercom zarówno zgromadzonej młodzieży, jak prowadzących Ją nauczycieli i wychowawców.

Osnową spotkania było przybliżenie treści publikacji pokonkursowej pt. „Uczniowie o Niezłomnych II. Wybrane wiersze laureatów Konkursu Poetyckiego dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego NIEZŁOMNI W MOICH OCZACH”, jaka z końcem września ukazała się nakładem Wydawnictwa NORBERTINUM. Wydarzenie stało się także okazją do wejścia w posiadanie tomiku przez Laureatów, przygotowujących Ich do udziału w konkursie Szkół oraz Gości Honorowych.

W skład tomiku wchodzi 76 nagrodzonych utworów z I, II i III-ej edycji Konkursu, w tym utwory – w liczbie 34 – autorstwa wszystkich Laureatów edycji trzeciej. Nakład wyniósł  250 egz., w tym 70 egz. w oprawie twardej. Autorką "Wstępu" jest Urszula Gierszon, zaś autorem dwóch biogramów Żołnierzy Wyklętych Zygmunt Marek Miszczak. Ilustracje wykonała Izabela Jasz. Udział w opracowaniu tomiku miał każdy z członków jury Konkursu, a zatem: Zygmunt Marek Miszczak, Kamila Szysiak, Urszula Gierszon i Małgorzata Wielgosz. Publikacja powstała w ramach zadania publicznego „Uczniowie o Niezłomnych II. Wybór wierszy laureatów Konkursu Poetyckiego dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego NIEZŁOMNI W MOICH OCZACH”, współfinansowanego przez Województwo Lubelskie.

Grono rodzin Żołnierzy Wyklętych reprezentowała tego dnia Urszula Gierszon – poetka, prozaik, krytyk literacki, córka Mariana Suszka ps. „Leszczyna”, „Kim”, „Cichy”. Córka Żołnierza Niezłomnego podzieliła się swoim wspomnieniem o Ojcu – partyzancie, konspiratorze, poecie i drogach, które przyszło Mu przemierzyć w perspektywie przybliżenia nadrzędnego ideału: Niepodległości Polski. Żołnierzu, który swą wierność Ojczyźnie udokumentował mężną służbą i tragiczną, poniesioną wiele lat po wojnie, śmiercią w wyniku otrucia. 

Spotkanie zaszczycili także swoją obecnością  PP. Joanna i Józef Staniccy, których aktywność na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych oraz upowszechnienia wiedzy o Nich znana jest od lat w środowiskach niepodległościowych i kombatanckich w Polsce i poza Jej granicami.

Na walor etyczny i powinnościowy pełnionej przez Niezłomnych służby zwrócił w swym wystąpieniu uwagę Zdzisław Niedbała Główny Specjalista ds. Organizacyjnych w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

 
Z kolei wystąpienie Piotra Gawryszczaka – wieloletniego i aktualnego radnego Rady Miasta Lublin obfitowało w refleksje usytuowane w szerszej perspektywie historycznej. Nie brakowało w nim wątków natury osobistej – wspomnień z czasów, kiedy aktywność w opozycji antykomunistycznej łączyła Jego własne działania z działaniami innych obecnych na sali osób, w tym niżej podpisanego. Czy przyjdzie nam stać się świadkami czasów, w których odżyć miałyby upiory komunistycznej propagandy, zniesławiającej i instrumentalizującej pamięć o Żołnierzach Wyklętych? Oby – również za sprawą podejmowanych i dziś przez nas wszystkich działań, tak się nie stało – konkludował mówca.
 
 
Poniedziałkowe Wydarzenie stało się też okazją do złożenia na ręce reprezentującego Stowarzyszenie Odra–Niemen Oddział Lubelski Kamila Dąbskiego podziękowań Komitetu Organizacyjnego Konkursu za wieloletnie rzeczowe i organizacyjne wsparcie inicjatywy oraz udzielony również odbywającemu się spotkaniu Patronat.
 
 
Usystematyzowany i zarazem doniosły pod względem edukacyjnym miało charakter wystąpienie Piotra Sanetry Prezesa Zarządu NORBERTINUM Wydawnictwo – Drukarnia – Księgarnia spółka z o.o. Treść wystąpienia oparta została o przytoczoną szeroko wypowiedź Ojca polskiej Niepodległości Józefa Piłsudskiego, uzasadniającą potrzebę kumulowania wysiłków każdego z pokoleń na rzecz zachowania Niepodległości, która wszystkim nam jest zadana.
 
 
Doniosły charakter posiadało dokonane w imieniu współorganizującej Konkurs Fundacji Wspierania Rozwoju Osobistego „STUDEO” wystąpienie Karola Szysiaka. Mówca zwrócił m.in. uwagę na znaczenie podejmowanej od trzech lat inicjatywy dla podniesienia świadomości historycznej i patriotycznej młodego pokolenia Polaków. Ten właśnie wymiar Konkursu spotkał się z uznaniem Związku Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych, który – przypomniał Karol Szysiak – w toku XI Lubelskiego Forum NGO/Lubelskiego Forum Inicjatyw Samorządowych  przyznał Fundacji Wspierania Rozwoju Osobistego „STUDEO” Nagrodę Złoty Parasol NGO „za najlepszą inicjatywę organizacji członkowskiej ZS FLOP w 2023 r.”
 
 
Do ważnych należało też wystąpienie Ewy Bartoszek Kierownik Pracowni "Miniatura" – instytucji po raz kolejny występującej w roli Partnera wydarzeń związanych z Konkursem (Pracownia była Partnerem nie tylko spotkania poniedziałkowego, ale też w zakresie przygotowania I-ej i III-ej edycji Konkursu). Kierująca Pracownią wyraziła radość z możliwości wpisania się reprezentowanej przez Nią placówki kulturalnej w całokształt wydarzeń związanych z Konkursem, w ostatecznym zaś wymiarze – z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
 
 
Także wystąpienie Małgorzaty Wielgosz z Pracowni "Miniatura" łączyło wydźwięk osobisty (satysfakcję z pełnionej w Konkursie, zawsze aktywnej i efektywnej roli) ze skierowaną do młodzieży zachętą do udziału w kolejnych edycjach tego cyklicznego Wydarzenia.
 
 
Wypowiadający się niniejszym w swoim wystąpieniu położył akcent na wspólny: Komitetu Organizacyjnego i obecnych na sali Laureatów oraz Szkół – Ambasadorów Konkursu – obowiązek przeciwstawienia się wciąż obecnym w przestrzeni publicznej próbom zohydzenia wizerunku Żołnierzy Wyklętych. Mają one swój niechlubny początek w latach 40-ych i 50-ych XX wieku, kiedy to niegodziwy, przyświecający komunistom cel realizowany był m.in. przy wykorzystaniu popełnionych przez „bandy pozorowane”, a następnie przypisywanych Podziemiu niepodległościowemu, zbrodni. Obyśmy w czasie próby zdolni byli potwierdzić naszą wierność dziedzictwu Niezłomnych, dać świadectwo Prawdzie – zakończył swe wystąpienie przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego.
 
 
Relacja za spotkania promującego tomik pokonkursowy byłaby niepełną, gdyby pominęła fakt, iż każdy z występujących Gości Honorowych odczytał po jednym lub dwa wiersze obecnych na Sali Laureatów Konkursu. To właśnie wiersze uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego stanowiły o sile i potwierdziły realność wspólnej Nadziei zebranych, iż nadrzędne wartości Bóg – Honor – Ojczyzna żyją i żyć będą nadal w świadomości kolejnych pokoleń Polaków.
 
 
Pod wywołaną zdarzeniem losowym nieobecność Kamili Szysiak, która z ogromnym profesjonalizmem i ciepłem prowadziła dotychczas każde z towarzyszących Konkursowi spotkań, w Jej rolę wcielili się wspólnie: reprezentująca gospodarza miejsca Małgorzata Wielgosz oraz w imieniu Organizatorów Konkursu Zygmunt Marek Miszczak. Autorem fotografii jest Paweł Mitrus. 

Niepowtarzalny charakter Wydarzeniu nadały dwa występy muzyczne, jak zawsze niezawodnego, działającego przy Pracowni Miniatura Zespołu Sentymentalnego, który akcentem wokalno-instrumentalnym rozpoczął (pieśń „Chłopcy silni, jak stal”) i zakończył (pieśń ”Hymn Zaporczyków”) relacjonowane spotkanie.

 
Każdy z obecnych tego dnia w Pracowni Miniatura czternastu Laureatów Konkursu, jak też Przedstawiciele siedmiu Szkół Podstawowych – Ambasadorów Konkursu, a także Gości Honorowych zaopatrzony został w skromny pakiet, którego podstawową zawartość stanowił egzemplarz tomiku pokonkursowego. Nie zabrakło kwiatów dla Gości Honorowych, Przedstawicieli Szkół i Członków Zespołu Sentymentalnego. 

 
Na koniec dodać należy, iż Patronat Honorowy nad Wydarzeniem sprawowali: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski; Stowarzyszenie Odra – Niemen Oddział Lubelski; NORBERTINUM Wydawnictwo – Drukarnia – Księgarnia spółka z o.o. oraz Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”.
 

Przedstawicielom tych Podmiotów i Instytucji, jak również wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie spotkania pokonkursowego, Uczniom i Nuczycielom oraz Kierownictwu jak zawsze gościnnej Pracowni "Miniatura", składam w tym miejscu – w imieniu Komitetu Organizacyjnego Konkursu – jak najserdeczniejsze podziękowania.

 

Zygmunt Marek Miszczak

 

Fot. Paweł Mitrus


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Protokół Jury III Konkursu Poetyckiego dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego “NIEZŁOMNI W MOICH OCZACH”

Komitet Organizacyjny IV Konkursu Poetyckiego dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego „NIEZŁOMNI W MOICH OCZACH”